Guides | 17/04/2023
Keyboard for a gamer - full-size, TKL or 60%? Learn the differences!

Klawiatura dla gracza – pełnowymiarowa, TKL czy 60%? Poznaj różnice!

Jesteś graczem? W takim razie na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma dobór odpowiedniego sprzętu do własnych preferencji. Czy wyobrażasz sobie siedzieć na fotelu, który nie zapewnia regulacji podłokietników, przez co Twoje ręce są ułożone zbyt nisko? Dobrym przykładem jest też przesadnie duża mysz, która nie zagwarantuje Ci stabilnego chwytu w kluczowych momentach.

Nie inaczej jest z klawiaturą – wybierając tę idealną często skupiamy się na mechanizmie (membranowa, nożycowa, mechaniczna), funkcjonalności, nieco rzadziej detalach związanych z wytrzymałością (klawisze PBT, stalowa rama), jednak niekiedy zapominamy o kompletnych podstawach, takich jak format, a przede wszystkim rozmiar. Kiedy wybrać klawiaturę pełnowymiarową, a kiedy TKL? Czym 60% klawiatura różni się od modeli TKL? Jakie są najpopularniejsze rozmiary klawiatur? Na te pytania odpowiemy w tym materiale.

Pełnowymiarowa, TKL, 60% - dlaczego rozmiar jest tak ważny?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest stosunkowo prosta – bo w przypadku klawiatur ich rozmiar niesie za sobą wiele zalet, ale i wad, o których często zapominamy. Jeszcze do niedawna na rynku peryferii gamingowych trudno było o niewielkie, wydajne klawiatury, które byłyby jednocześnie wyjątkowo funkcjonalne. Wybór więc prawie zawsze padał na modele pełnowymiarowe. Do takich przyzwyczajeni byliśmy przez lata. Pod lupę weźmy choćby model Full Size z rodziny Thor – Genesis Thor 303 w wersji czarnej. Zalety? Z całą pewnością luźno rozłożone klawisze, w przypadku których dużo trudniej o omyłkowe naciśnięcie sąsiedniego mechanizmu - wyraźnie zarysowany jest podział pomiędzy klawiszami głównymi, funkcyjnymi, blokiem numerycznym, kierunkowym oraz większe możliwości personalizacji (możemy zbindować znacznie większą liczbę klawiszy, bo z reguły są 104). Wszystko to ma znaczenie i wynika bezpośrednio z możliwości, jakie oferuje większy format.

Oczywiście pełen wymiar to również minusy. Do jej wygodnego użytkowania niezbędna jest większa wolna przestrzeń. Ze względu na obecność bloku numerycznego osoby preferujące rozgrywki na niskich poziomach czułości często obijają myszą o ramę klawiatury, mając do dyspozycji znacznie mniej przestrzeni. Niektórym zalety przysłonią wady, ale dzięki zupełnie innym wymiarom każdy może dobrać urządzenie ściśle do własnych preferencji.

Klawiatura pełnowymiarowa, TKL czy 60%?  - zalety i wady poszczególnych rozmiarów

Każdy wymiar ma swoje zalety, ale i wady. Zalety pełnowymiarowych klawiatur wymieniliśmy już wyżej. To przede wszystkim:

  1. Luźno ułożone klawisze, które minimalizują ryzyko omyłkowego wciśnięcia klawisza sąsiedniego,
  2. Wyraźnie oddzielone bloki klawiszy głównych od numerycznych, funkcyjnych, kierunkowych,
  3. Często możliwość korzystania z dodatkowych klawiszy bez konieczności używania dodatkowego, funkcyjnego (FN),
  4. Większa funkcjonalność – bez względu na to, czy pracujemy, gramy, czy przeglądamy sieć – bez trudu znajdziemy w niej funkcje, które pozwolą to robić zazwyczaj sprawniej,
  5. Z łatwością zaprogramujemy też więcej kombinacji makro, które przypiszemy do dowolnego z ponad 100 klawiszy.

Minusy klawiatur pełnowymiarowych to:

  1. Większe rozmiary – niekiedy trudno zmieścić je na niewielkiej powierzchni,
  2. Blok numeryczny często przeszkadza graczom praworęcznym, korzystającym z niskich czułości,
  3. Ich wymiary sprawiają, że są znacznie trudniejsze w transporcie,
  4. Do ich produkcji potrzeba większej ilości materiału, co sprawia, że zazwyczaj ich cena jest wyższa.

Na ich tle zupełnie inaczej wypadają nieco mniejsze modele, oznaczane jako TKL (Tenkeyless). Na rynku można znaleźć obecnie wiele takich klawiatur. Zazwyczaj pozbawia się je jedynie bloku numerycznego (10 klawiszy mniej, stąd nazwa „Tenkeyless”). Liczą więc 87 lub 88 mechanizmów.

Na pierwszy rzut oka są mniejsze i mogą wydawać się mniej funkcjonalne, ale w praktyce nie jest to reguła. Dobrym tego przykładem jest choćby Genesis Thor 303 TKL Silent Switch – niewielki model z cichymi przełącznikami Outemu, który pomimo braku bloku numerycznego, wyposażono w dedykowane przyciski funkcyjne, dodatkowe oprogramowanie, a nawet możliwość wymiany przełączników bez konieczności ich lutowania (system Hot Swap).

Szukasz cichej klawiatury mechanicznej? Poznaj 5 zalet Genesis Thor 303 z cichymi przełącznikami Outemu Peach Silent

Zalety klawiatur TKL? Możemy do nich zaliczyć:

  1. Zmieszczą się tam, gdzie pełnowymiarowe nie dadzą rady,
  2. Wielu twierdzi, że wyglądają estetyczniej od pełnowymiarowych odpowiedników (choć wygląd zależy jedynie od gustu gracza),
  3. Wiele z nich wyposaża się w wypinane przewody, które ułatwiają transport. Ten jest również prostszy ze względu na ich niewielkie wymiary, przez co modele TKL świetnie nadają się na turnieje,
  4. Potrafią być bardzo funkcjonalne, nie ustępując wiele klawiaturom pełnowymiarowym,
  5. Z reguły są tańsze.

Wady klawiatur TKL:

  1. Jeśli pracujesz, a klawisze numeryczne są dla Ciebie istotne, korzystanie ze znaków ułożonych w rzędzie będzie mniej wygodne,
  2. Mniejsza ilość dostępnych klawiszy (jeżeli naprawdę zależy Ci na ich ilości),
  3. Kontrola multimediów i wywoływanie niektórych funkcji dodatkowych może wymagać wciśnięcia odpowiedniej kombinacji.

Omawiając najpopularniejsze wymiary klawiatur trudno pominąć format, który również gości na biurkach graczy, a przede wszystkim – fanów minimalizmu. Mowa o klawiaturach 60%. Te modele są mniejsze nawet od klawiatur TKL, licząc z reguły od 58 do 65 klawiszy. Jedną z nich jest choćby Genesis Thor 660. W pełni bezprzewodowa klawiatura mechaniczna, która może też działać z wykorzystaniem klasycznego kabla.

W przeciwieństwie do klawiatur TKL takich modeli często nie wyposaża się w osobny blok klawiszy funkcyjnych, a nawet klawisze kierunkowe (popularne strzałki). Zazwyczaj nie uświadczymy w nich również dedykowanych klawiszy, takich jak Insert, PrtSc, ScrLock, itd. Choć te - podobnie jak kilka innych – da się wywołać korzystając z klawisza funkcyjnego FN i odpowiednich kombinacji. Ich kompaktowość i ergonomia mają jednak swoją cenę. Często korzystania z takiej klawiatury trzeba się po prostu nauczyć, bo zwarta przestrzeń i przesunięcie niektórych klawiszy mogą początkowo sprawiać kłopot.

Największe zalety?

  1. Wyjątkowo kompaktowe i lekkie, często stanowią bardzo dobrą bazę do drobnych modyfikacji,
  2. Bezprzewodowe modele, takie jak Genesis Thor 660 są istnym zbawieniem dla osób ceniących porządek i estetykę na biurku,
  3. Funkcjonalne, pod warunkiem, że nie wymagasz przypisywania dziesiątek kombinacji makro do klawiszy dodatkowych,
  4. Mogą zapewnić bardzo duży komfort tym osobom, którym grube ramki wokół konstrukcji utrudniają rozgrywkę i prowadzą do bólu nadgarstków.

Istnieją jednak i wady:

  1. Opanowanie układu wymaga nieco czasu, a to ze względu na przesunięcie niektórych klawiszy,
  2. Regularne korzystanie z klawisza FN jest wymagane, jeżeli chcesz wykorzystać jej pełen potencjał,
  3. Mniejsze możliwości bindowania klawiszy (z racji tego, że jest ich zdecydowanie mniej).

Rozmiary klawiatury – jakie jeszcze wyróżniamy?

Wyżej wymienione wymiary to najważniejsze z konstrukcji, które można spotkać na rynku. Trzeba jednak pamiętać, że czasem można się natknąć na swego rodzaju modyfikacje tych najpopularniejszych. Do najciekawszych zaliczyć należy:

  • Klawiatury 40% i podobne - najmniejsze, rzadko spotykane modele wyposażone jedynie w podstawowe klawisze (od 40 do 45). W takich klawiaturach często długie klawisze (np. space, shift) są celowo zmniejszane, aby zachować odpowiedni wymiar. Ich wygodna obsługa nie jest możliwa bez stosowania odpowiednich kombinacji.

  • Klawiatury 65% i podobne - to dobrze znany wariant dla osób ceniących minimalizm klawiatur 60%, którzy mimo wszystko chcieliby zachować kilka najważniejszych klawiszy, w tym klawisze kierunkowe.

  • Klawiatury ergonomiczne – w pełni niestandardowe układy z różną ilością klawiszy. Ich znakiem rozpoznawczym są kształty, które na pierwszy rzut oka mogą wzbudzić spore zdziwienie. Zaprojektowano je tak, aby korzystanie z nich były możliwie wygodne i funkcjonalne, a ułożenie rąk – wygodne. Tego typu modele odciążają barki, sprawiają, że nie musimy spinać ich, aby wygodnie korzystać z klawiatury. Ich zakup powinien być w pełni przemyślany.